Krótkie podsumowanie jesiennych dokonań

• autor: wisniowyyy, 2010-12-16 20:56

Pozycja wicelidera oraz jedyne pięć punktów do prowadzącego Ogniwa Wierzbica – takiego scenariusza dla zespołu Pławanic chyba nikt przed rozpoczęciem rozgrywek nie przewidywał. Szczególnie cieszy fakt, że pozycja którą aktualnie zajmuje ekipa pod wodzą trenera Zbigniewa Lepionki została wywalczona ciężką i ofiarną postawą w trakcie gier o stawkę. Tak wyrównanego poziomu Klasy „O” nie pamiętają chyba nawet najstarsi znawcy lokalnej piłki kopanej. Z kolejki na kolejkę sytuacja w ligowej tabeli zmieniała się jak w kalejdoskopie. Drużyny, które skazane były z góry na porażki sprawiały wielkie niespodzianki, zaś murowani faworyci do zajęcia czołowych lokat – zawodzili.

Podsumowanie dokonań GKS-u Pławanice Kamień w rozwinięciu.

Koniec rundy, druga lokata, czego chcieć więcej ? Lidera ? Po końcowym gwizdku ostatniego spotkania radości nie było końca. Jednak czy na przekroju całej  jesiennej serii nie zawsze było różowo.

Pierwsze dwa spotkania, wysoko pokonana Unia Białopole oraz po niezwykle trudnym wyjazdowym meczu w Krasnymstawie zwycięstwo nad Startem, dały zawodnikom GKS-u pozycję lidera i… chyba trochę zbyt wiele pewności siebie. Trzeci mecz, ze słabo spisującym się do tej pory Hetmanem miał być formalnością, jednak mimo prowadzenia 2:0, to goście zeszli z murawy z kompletem punktów. Po tym meczu coś pękło i drużyna zaczęła grać „w kratkę”. Wyjazdowe spotkanie z Bratem Cukrownikiem, rozgrywane w fatalnych warunkach zakończyło się totalną porażką. Nieco lepiej zespół poradził sobie w wyjazdowym spotkaniu w Wierzbicy remisując 2:2, jednak znów tracąc dwubramkowe prowadzenie. Kolejne spotkanie i kolejny remis, tym razem na własnym obiekcie z Kłosem. Piłkarze trenera Lepionki, tak nieskorzy do remisów (na przekroju ubiegłych sezonów), w sześciu spotkaniach mieli już dwa podziały punktów). Następne dwie serie gier i dwa komplety punktów. Ważne zwycięstwo nad mocnym w tej rundzie Tatranem oraz wygrana na własnym stadionie z Frassati stwarzały wrażenie, że drużyna podniosła się z kryzysu. Może i by tak było, gdyby nie … kłopoty kadrowe. Zespół, który przez cztery kolejki ligowe dysponował prawie dwudziestoma zawodnikami, nagle pojawia się w Suchawie ledwie ze składem pozwalającym wystawić wyjściową jedenastkę. Piłkarze z Pławanic szybko zapomnieli o wydarzeniach w Suchawie i pewnie pokonali na własnym stadionie Ruch Izbice już tydzień później.  W jedenastej kolejce przyszło GKS-owi zmierzyć się w hicie kolejki z Vitrumem Wolą Uhruską. Mecz, rozgrywany przy bardzo silnym wietrze zakończył się podziałem punktów. Dwie kolejki do końca, oraz dwaj niebezpieczni przeciwnicy. Granica Dorohusk, wracająca do formy po początkowych problemach, oraz zespół Saweny Sawin, z najlepszym strzelcem ligi Radosławem Ciołkiem. Zwycięstwo na własnym obiekcie z Granicą dało piłkarzom GKS-u niezwykłą możliwość zajęcia drugiej lokaty po trzynastu kolejkach. Szansę tę w pełni udało się wykorzystać i po raz pierwszy w historii, Pławanice-Kamień zajmują tak wysokie miejsce po zakończeniu rozgrywek ligowych (w rundzie jesiennej).

GKS Pławanice-Kamień to zespół specyficzny. Jego siłą nie jest opieranie się o jednego, dwóch zawodników kluczowych. Tym co decyduje o sukcesach drużyny jest kolektyw.  Trener Zbyszek Lepionka niejednokrotnie powtarzał „Jest jedenastu na boisku, to jedenastu gra”.  Trudno więc wskazywać „Najlepszy zawodnik to..”, lecz kilku zawodników zasługuje z pewnością na wyróżnienie.

Przemysław Krop, najlepszy strzelec zespołu z dorobkiem sześciu bramek. Mogłoby być ich zdecydowanie więcej, gdyby Przemek wykorzystał w pełni spory potencjał który w nim tkwi.

Strzelanie bramek oraz otwieranie drogi do ich zdobycia przez kolegów to domena Alana Brykalskiego. Cztery gole i pięć asyst w siedmiu rozegranych spotkaniach świadczą o umiejętnościach tego błyskotliwego napastnika.

Spokój i rozwaga w obronie oraz kreatywność w rozegraniu. Robert Hawryluk poprzez grę na przestrzeni całej rundy utwierdzał w przekonaniu, że jest jednym z najlepszych środkowych pomocników w lidze.

Trzydziestu minut zabrakło Piotrkowi Ciejakowi do tego, aby rozegrał pełny wymiar czasowy we wszystkich trzynastu kolejkach. Oprócz tego, zawodnik może poszczycić się czterema bramkami oraz dwiema asystami.

Trener Zbigniew Lepionka, pomimo już swoich 47 lat nadal robi co może, by pomóc drużynie. Oprócz pełnionej funkcji, trener nadal pojawia się sporadycznie na murawie i radzi sobie na niej nadspodziewanie dobrze.

Żeby nie było tak różowo, teraz czas na tą „ciemniejszą stronę piłki” czyli kartki. Jak się okazuje, zespół prezentuje się dużo lepiej niż w rundzie wiosennej ubiegłego sezonu. 25 żółtych kartek oraz tylko jedna czerwona to całkiem przyzwoity wynik,  chociaż do nagrody Fair Play trzeba jeszcze sporo popracować.