01-2018

GRUPA NABOROWA: trening o godz. 15:15, sala gimnastyczna w Zespole Szkół w Strachosławiu.

TRAMPKARZE: trening o godz. 16:30, sala gimnastyczna w Zespole Szkół w Strachosławiu.

JUNIORZY: trening o godz. 18:00, sala gimnastyczna w Zespole Szkół w Strachosławiu.

17 urodziny obchodzi Tomasz Fajman

Pławki (Celtic) do boju!

"Pławki (Celtic) do boju!"

Niemal każda drużyna angielska ma swój przydomek. Przydomki klubowe to świętość i najważniejszy symbol. W Polsce kluby też mają pseudonimy - o Wiśle mówi się "Biała Gwiazda", Arka to "Śledzie", Lech "Kolejorz", a Polonia Warszawa "Czarne Koszule".

Czasami konkretne mecze stwarzają symboliczne skojarzenia, na przykład w Anglii, w meczach "Wilków" z Wolverhampton z "Baranami" (Derby Country). Równie ciekawie jest, gdy "Święci" z Southampton grają z "Czerwonymi Diabłami" (Manchester United). W Polsce grają "Pasy" (Cracovia) z "Czarnymi Koszulami" i "Niebiescy" z "Miedziowymi" (Ruch Chorzów - Zagłębie Lubin). Często też dochodzi do pojedynków "Portowców" (Pogoń Szczecin) ze "Śledziami". Benfica Lizbona to "Orły" (przed każdym meczem wypuszczany jest orzeł, który zatacza krąg nad boiskiem), "Nietoperze" to Valencia, a Newcastle "Sroki". Czasem są to przydomki śmieszne, lecz nikt nie obraża się (na zawodników Leeds United kibice rywali krzyczą "Pawie", a na Tottenham "Koguty".

GKS Pławanice to klub potoczenie nazywany "Pławkami". Ich "biało-zielone" stroje, przypominające stroje Celticu Glasgow zostały dostrzeżone przez kibiców w chełmskiej okręgówce i stały się tematem rozmów. Coraz częściej słychać "Celtic" na trybunach, zamiast "Pławanic".

"Celtic" wygrał z "Niedźwiedziami" - tak mógłby brzmieć tytuł w gazecie po meczu Pławanic z Chełmianką. Kilka lat temu kibice wołali na nas "Farmerzy", oczywiście z powodu napisu "Farmer Sano" na koszulkach. Nam jednak bardziej podoba się przydomek "Pławki".

Również ciekawe przydomki mogą sobie przyswoić kibice innych drużyn w V lidze chełmskiej. Dla przykładu: Start II Krasnystaw - "Karpie" (w herbie Krasnegostawu znajdują się dwa karpie), Granica Dorohusk ("Pogranicznicy" lub złośliwie "Ukraińcy"), Kłos Chełm "Plantatorzy", Hetman Żółkiewka "Kowale" (w herbie Żółkiewki jest podkowa) itp.

Dzięki przydomkom piłka nożna nabiera zdecydowanie większego kolorytu. Dlatego też przydomek to nie tylko dobry materiał do artykułów prasowych, ale także coś, co wyodrębnia jeden klub od drugiego
.

Astra LeśniowicePławanice Kamień